syrop z młodych pędów sosny

Przyszedł w końcu czas na przygotowanie markowego produktu Krainy Sosny, czyli przepysznym i zdrowy syrop z młodych pędów sosny, który pomaga na ból gardła, kaszel, katar, a nawet grypę. Szczerze mówiąc nie mogę już się doczekać finalnego efektu i smaku tego syropu 😀

składniki:
1 kg młodych pędów sosny
cukier
woda
duży słój
Do przygotowania syropu potrzebujecie młodych pędów sosny czyli jasnozielonych przyrostów pokrytych brązową łupinką, które zbiera się na przełomie kwietnia i maja. Zebrane pędy umyć pod bieżącą wodą i odcedzić. Następnie posiekać je na kilkucentymetrowe kawałki. Tak przygotowane przyrosty układać w słoju warstwami na przemian z cukrem (każdą warstwę posypać 4 łyżkami cukru). Słoik zakręcić i ustawić na nasłonecznionym parapecie na ok. 4-6 tygodni. Po tym czasie gotowy syrop przecedzić przez gazę, przelać do butelek i przechowywać w zacienionym miejscu nawet do kilku lat.

Smacznego! 🙂

15 odpowiedzi na “syrop z młodych pędów sosny”

  1. Musi być pycha! Z pędów co prawda nie kosztowałam ale kiedyś moja rodzicielka robiła z zielonych szyszek – przepyszny! Znikał nie tylko,, w chorobie,, 🙂 zresztą można go też kulinarnie zastosować jak ktoś lubi….

Skomentuj przepis

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *