czekoladowa tarta z jagodami i białą czekoladą


 

Cześć Wam!

Pewnie myśleliście, że blog umarł śmiercią naturalną. Przez chwilę też tak myślałem, ale na szczęście powoli udaje mi się wrócić do domowego pichcenia. Niestety cały okres przedwielkanocny, same święta, a potem majówka i oczywiście maj, to w cukiernictwie istny pogrom. Zaczął się sezon komunijno-weselny i trudno znaleźć chwilę dla siebie, o blogu już nie wspominając. Niemniej wracam po długiej przerwie i mam nadzieję, że uda mi się znowu dodawać przepisy systematycznie raz w tygodniu. Dziś na tapetę wędrują jagody. Co prawda do sezonu na świeże jagody jeszcze daleko, dlatego musiałem poratować się mrożonymi. Ale bez obaw, te sprawdzą się równie dobrze jak świeże.

icon latwy
Kontakt Masz jakieś pytania dotyczące przepisu? Napisz do mnie!

53 odpowiedzi na “czekoladowa tarta z jagodami i białą czekoladą”

  1. Cieszę się że jesteś. Znów mogę napawać oczy Twoimi wspaniałymi deserami. Po mistrzowsku zrobiłeś. Wyobrażam sobie tę tartę w przekroju. Pewnie wygląda obłędnie pięknie. O smaku nie wspomnę. Zjadłabym kawałek 🙂

  2. Jaka piękna! Szalenie elegancka w swej prostocie 🙂
    Nic mi nie mów… Trzy torty weselne na weekend to jakieś przegięcie 😉

  3. Z każdym kolejnym postem już mi brakuje słów. Cudowne zdjęcia, przepiękne w swojej prostocie bez zbędnych dodatków w tle.

Skomentuj przepis

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *