BEZA FRANCUSKA

Znają ją wszyscy, ale nie wszyscy lubią. Ludzie dzielą się na tych, którzy bezę kochają, i na tych, którzy jej nienawidzą. Jeżeli tak jak ja należycie do tej pierwszej grupy osób i lubicie nie tylko jeść, ale i piec to fantastyczne ciasto poniżej znajdziecie kila cennych porad dotyczących jego przyrządzania. Ale zacznijmy od początku. Bezy dzielimy ze względu na technikę wykonania na trzy rodzaje: bezę francuską (poniżej), bezę włoską oraz bezę szwajcarską. Każda z nich różni się sposobem przyrządzania.

Pierwszą i zarazem najbardziej popularną bezą jest beza francuska, której przygotowanie, względem pozostałych, jest najłatwiejsze. Można ją łatwo rozpoznać ponieważ z zewnątrz posiada chrupiącą skorupkę, a w środku znajduje się delikatna i lekko ciągnąca pianka. Ten rodzaj bezy stosowany jest najczęściej przy wypieku popularnego tortu Pavlova. Masę do bezy francuskiej przygotowuje się metodą na zimno poprzez ubicie białek na sztywną pianę, a następnie powolne dodawanie cukru kryształu. Aby uzyskać bardziej chrupiącą strukturę, część cukru kryształu zastąpić należy cukrem pudrem.

Trzeba wiedzieć, że białka ubijane na zimno sprawią iż masa będzie rzadsza niż w przypadku metody na ciepło. Dlatego też beza francuska nie jest zbyt stabilna, a w trakcie suszenia może się trochę rozpłynąć. Podczas pieczenia na jej powierzchni powstają charakterystyczne spękania, które dodają jej swoistego uroku. Natomiast podczas studzenia beza francuska zapada się na środku i to właśnie dlatego wypełnia się ją w tym miejscu kremem oraz owocami (Pavlova). 

Przy wykonaniu bezy niezależnie od użytej techniki ważne jest zachowanie odpowiedniego stosunku wagowej cukru do wagi białek. Uważa się, że stosunek ten nie powinien być niższy niż 1:1, a jednocześnie nie wyższy niż 2:1. Najczęściej trzymam się zasady, że na jedno białko (średnio 30 g) przypada ok. 60-70 g cukru.

Kontakt Masz jakieś pytania dotyczące przepisu? Napisz do mnie!

Skomentuj przepis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *